...:::Meny Kryesore:::..

 Kėrko nė Forum
 Liderėt e forumit
 Ndihmė
 Kėrko

Moti Momental


Permbajta e ksaj faqe kerkon flash player per instalim kliko mbi ket tekst.


POEZI

HTML clipboard       ~ By Debi ~


<>-YOU will be in my heart- Come stop your crying, It'll be all right
Just take my hand
Hold it tight
I will protect you
From all around you
I will be here
don't you cry
For one so small
You seem so strong
My arms will hold you
Keep you safe and warm
This bond between us
Can't be brokenI will be here
Don't you cry
'Cause you'll be in my heart
Yes, you'll be in my heart
From this day on
Now and forever more
You'll be in my heart
No matter what they say
You'll be here in my heart......
Always
Why can't they understand
The way we feel
They just don't trust
What they can't explain
I know we're different
But deep inside us
We're not that different at all
And you'll be in my heart
Yes you'll be in my heart
From this day on
Now and forever more
Don't listen to them'
Cause what do they know
We need each other
To have, to hold
They'll see in time
I know
When destiny calls you
You must be strong
I may not be with you
But you got to hold on
They'll see in time
I knowWe'll show them together! '
Cause you'll be in my heart (Believe me)
You'll be in my heart (I'll be there)
From this day on
Now and forever more
You'll be in my heart (you'll be here in my heart)
You'll be in my heart (I'll be there)
From this day on
Now and forever more
You'll be in my heart
Always!I
'll be with you!
I'll be there for you always
Always and always
Just look over your shoulder
I will be there
>

SMS Falas nga PejaNet.Tk


Top posters

IP Addressa Juaj&Reklama


IP


  historia e katėrshes fantastike suedeze

  Share
  avatar
  Admin
  Admin
  Admin

  Numri i postimeve : 173
  Join date : 29/08/2008
  Age : 29

  historia e katėrshes fantastike suedeze

  Mesazh nga Admin prej Sun 31 Aug 2008 - 2:41

  ImageNjė muze dedikuar grupit suedez tė popit ABBA do tė hapet kėtė qershor nė Stokholm. I frymėzuar nga muzeu i Beatles nė Liverpul, muzeu i "katėrshes fantastike" suedeze do tė jetė tre kate, duke u dhėnė mundėsinė njerėzve tė eksplorojnė pjesė tė ndryshme tė famės sė grupit, qė nga triumfi nė Eurovizion dhe karriera vit pas viti. Kjo e rikthen dhe njėherė nė qendėr tė vėmendjes grupin legjendar pas disa muajsh, kur emri i tyre u bė protagonist nė media pėr shkak tė vdekjes aksidentale tė batistit tė tyre 61-vjeēar, Ola Brunkert. Por, ku ndodhen sot katėr pjesėtarėt e famshėm tė grupit, si lindi ABBA dhe historitė e dashurisė mes dy ēifteve tė grupit?

  Historia e ABBA-s

  Historia e ABBA filloi nė vitin 1966, kur Bjorn Ulvaeus u takua me Benny Andersson pėr herė tė parė. Bjorn ishte anėtar i grupit muzikor "Hootenanny Singers", njė grup muzikor folku, ndėrkohė qė Benny luante nė organo me grupin mė tė madh tė popit nė Suedi "The Hep Stars". Ata tė dy shkruan kėngėn e tyre tė parė bashk atė vit dhe nė fund tė dekadės kishin vendosur njė marrėdhėnie tė rregullt si kompozitorė. Nė atė kohė, Benny ishte larguar nga grupit "The Hep Stars". Nė pranverė tė vitit 1969, Bjorn dhe Benny takuan dy femra, tė cilat do tė bėheshin jo vetėm tė fejuarat e tyre, por edhe gjysma tjetėr e grupit. Agnetha Faltskog ishte njė kėngėtare e suksesshme solo qė prej debutimit tė singėllit tė saj tė parė nė vitin 1967. Ajo dhe Bjorn u martuan nė korri8k tė vitit 1971. Anni-Frid Lyngstad, e njohur si Frida e kishte filluar karrierėn e saj muzikore pak pėrpara Agnetha-s. Benny dhe Frida u martuan nė tetor tė vitit 1978. Fillimisht, tė katėr anėtarėt bashkėpunuan duke kontribuar me kėngė apo me instrumentet, duke ndihmuar nė produksion apo si zė i dytė nė regjistrimet qė bėheshin solo. Nė vitin 1970, tingulli tėrheqės i katėr zėrave tė tyre u dha idenė qė tė vinin nė skenė njė pjesė kabareje "Festfolk". Pėrpjekja e parė dėshtoi, por nė pranverė tė vitit 1972 ata krijuan njė kėngė tė quajtur "People need love", e cila fitoi njėfarė fame nė Suedi. Nė atė kohė ato quheshin Bjorn & Benny, Agnetha & Anni-Frid.

  Pjesėmarrja nė Eurovizion

  Ato morėn pjesė nė konkursin suedez pėr pėrfaqėsimin nė Eurovizion, nė vitin 1973 mė kėngėn "Ring Ring". Ato dolėn tė tretėt, por albumi me tė njėjtin titull u bė hit nė shumė vende tė Evropės. Grupi hyri nė konkursin pėr nė Eurovizion sėrish vitin tjetėr, kėsaj radhe me kėngėn "Waterloo", e cila i ēoi nė Angli. Kėsaj radhe ato e bėnė emrin e grupit tė tyre "ABBA", akronim i katėr emrave tė tyre. Festivali i kėngės evropian "Eurovision" u mbajt me 6 prill, 1974 dhe rezultoi tė ishte njė prej momenteve mė tė famshme tė historisė sė ABBA-s, kur grupi fitoi vendin e parė. Menjėherė pas kėtij triumfi "Waterloo" ishte nė vend tė parė nė gjithė vendet e Evropės dhe madje arriti nė top-dhjetėshen amerikane. Albumi me tė njėjtin titull ishte njė hit nė Suedi. "Mamma Mia" ėshtė gjithashtu njė hit tjetėr i ABBA, i cili i ēoi ato nė vend tė parė nė Britaninė e Madhe dhe Australi. Vitit 1976 ishte koha kur ABBA u stabilizua plotėsisht si njė prej grupeve mė popullorė nė botė. Nė fund tė kėtij viti, ABBA hodhi nė treg albumin e katėrt, "Arrival". Albumi kryesoi nė gjithė paradat muzikore me hitet si "Money, Money, Money" dhe "Knowing me, knowing you". Kjo u pasua nga njė tur koncertesh nė Evropė dhe Australi nė vitin 1977. Singėlli tjetėr i famshėm "Gimme, gimme, gimme (A man after midnight)" doli nė vjeshtė tė vitit 1979 duke koinciduar me njė turne nė Kanada, SHBA dhe Evropė. Nė mars tė vitit 1980, ABBA bėri njė turne nė Japoni, i cili rezultoi koncerti i tyre i fundit live. Nė shkurt tė vitit 1981 imazhi i grupit tė pėrbėrė prej ēifte tė lumtura u shkatėrrua kur dy ēiftet njoftuan divorcet e tyre. Ato vazhduan tė punojnė sė bashku. Por nė fund tė vitit 1982, ata vendosėn tė ndaheshin, tė paktėn pėrkohėsisht.
  "Ringjallja"
  Pas mė shumė se dy dekadash nga "ndarja e pėrkohshme" e ABBA-s nuk ka pasur ndonjė ribashkim tė tyre. Por muzika e grupit vazhdon tė jetojė; vitet '90 u pėrballėn me njė ringjallje tė madhe tė hiteve tė tyre, me shumė filma qė pėrdorėn kėngėt e ABBA-ve si kolona zanore, duke tėrhequr jo pak vėmendje. Nė vitin 1999, nė Londėr u zhvillua premiera e "musical-it" tė famshėm "Mamma Mia!", bazuar nė kėngėt e ABBA. "Musical-i" vazhdoi dhe nė Broduei e sot ėshtė njė ndėr mė popullorėt nė botė, i parė nga mė shumė se 30 milionė njerėz. Nė pesė vjetorin e kėtij "musical-i" nė Londėr, nė vitin 2004, ishin tė pranishėm Bjorn, Benny dhe Frida, ndėrkohė qė premiera suedeze nė shkurt 2005 u ndoq nga tė katėr anėtarėt e grupit.

  Agnetha Ase Faltskog-Ulvaeus
  Datėlindja: 5 prill 1950
  Ngjyra e flokėve: Bjonde
  Ngjyra e syve: Blu
  Kuzhina e preferuar: Kineze
  Ngjyra e preferuar: Blu dhe e kuqe
  Hobi: Muzika dhe noti
  Grupi i preferuar: Beach Boys, Eagles, etj.
  Influencuar nga: Beatles
  Gjatėsia: 1.72 metra
  Pesha: 56 kilogramė
  Pija e preferuar: Uiski

  Ku ndodhet tani

  Faltskog krahasohet vazhdimisht me Greta Garbo-n pėr shkak tė pėrbuzjes sė tyre ndaj tė qenit nė qendėr tė vėmendjes. Nė njė intervistė 30-minutėshe nė njė televizion suedez nė vitin 2004, ajo tha se krahasimi me Garbo-n ishte produkt mediatik, pėr shkak tė ndrojtjes sė saj dhe ankthit nga shfaqjet publike. Nė intervistė, Faltskog gjithashtu theksoi se nuk e konsideron gjuhėn e saj angleze tė mjaftueshme pėr tė dhėnė njė intervistė. Ajo gjithashtu ka frikė nga fluturimi me avion dhe ka rrėfyer se nuk ka hipu nė avion prej 15 vitesh. Kur shkon jashtė vendit, ajo preferon tė udhėtojė me makinė. Ajo jeton nė njė ishull pranė Stokholmit, larg atmosferės sė zhurmshme tė qytetit.


  Bjorn Christian Ulvaeus
  Datėlindja: 25 prill 1945
  Ngjyra e flokėve: Bjonde e errėt
  Ngjyra e syve: Blu
  Kuzhina e preferuar: Franceze
  Ngjyra e preferuar: Blu
  Hobi: Muzika, varkat
  Grupi i preferuar: Eagles
  Influencuar nga: The Beatles
  Gjatėsia: 1.76 metra
  Pesha: 61 kilogramė
  Arsimimi: Studioi njė vit pėr drejtėsi
  Pija e preferuar: Rumi dhe koka-kola

  Ku ndodhet tani

  Pas ndarjes me Agnetha-n, Bjorn u martua me gazetaren e muzikės, Lena Kallersjo, mė 6 janar 1981. Nga kjo martesė erdhėn nė jetė dhe dy vajza tė tjera. Aktualisht, Ulvaeus dhe Kallersjo jetojnė nė Stokholm. Nga viti 1984 deri nė vitin 1990 ata jetuan nė Britaninė e Madhe, ku Bjorn kishte njė biznes familjar me vėllain. Bjorn ėshtė gjithashtu njė prej tre personave qė kanė nė pronėsi "NoteHeads", njė kompani suedeze, e cila boton programin e komenteve muzikore "Igor Engraver". Ulvaues ėshtė anėtar i organizatės "International Humanist and Ethical Union" dhe mori ēmimin vjetor "Hedenius-priset" nė vitin 2006.


  Anni-frid Lyngstad
  Datėlindja: 15 nėntor 1945
  Ngjyra e flokėve: E kuqe - kafe
  Ngjyra e syve: Jeshile
  Kuzhina e preferuar: E Karaibeve
  Ngjyra e preferuar: Jeshile dhe e verdhė
  Hobi: Muzika, jahtet dhe leximi
  Grupi i preferuar: 10ē
  Influencuar nga: Beatles
  Gjatėsia: 1.72 metra
  Pesha: 57 kilogramė
  Pija e preferuar: Skoē

  Ku ndodhet tani

  Mė 26 gusht 1992, Lyngstad u martua me princin Heinrich Ruzzo Reuss. Princi u nda nga jeta nė vitin 1999, ndėrkohė qė njė vit mė parė vdiq nė njė aksident me makinė nė SHBA dhe vajza e saj, Lise-Lotte Casper. Nėpėrmjet martesės me princin Heinrich, i cili ishte student nė tė njėjtėn shkollė me konvikt me mbretin e Suedisė, ajo ka krijuar miqėsi me familjen mbretėrore suedeze. Ajo u bė mike e ngushtė me mbretėreshėn e Suedisė, Silvia. Sot, Anni-Frid merret me bamirėsi dhe ēėshtje ambientaliste nė veēanti. Nė vitin 2005 ajo theksoi nė njė intervistė se nuk kishte aspak interes nė njė karrierė muzikore, por 15 muaj mė vonė u kthye nė studion e regjistrimit.


  Benny Andersson
  Datėlindja: 16 dhjetor 1946
  Ngjyra e flokėve: Bjonde e errėt
  Ngjyra e syve: Blu
  Kuzhina e preferuar: Polineziane
  Ngjyra e preferuar: Blu, e kuqe, e verdhė
  Hobi: Muzika, jahtet, leximi
  Grupi i preferuar: The Beatles
  Influencuar nga: Gjyshi
  Gjatėsia: 1.80 metra
  Pesha: 75 kilogramė
  Pija e preferuar: Birra dhe uji

  Ku ndodhet tani
  Andersson aktualisht luan muzikė folk, qė prej viteve '90 me bandėn e tij muzikore "BAO; Benny Anderssons Orkester". Banda pėrbėhet nga 16 muzikantė, me lokaliste Helen Sjoholm dhe Tommy Korberg, nganjėherė me tekste tė shkruara nga ish-partneri i tij muzikor dhe miku i tij i 40 viteve, Bjorn Ulavaues. Grupi muzikor "BAO!" sė fundmi ka arritur njė rekord tė ri nė Suedi, nė paradėn muzikore "Svensktoppen", duke qėndruar aty pėr 184 javė. Grupi qėndroi nė krye tė listės deri mė 15 janar tė vitit 2008 me kėngėn "Du ar min man" (Ti je burri im), e kėnduar nga Helen Sjoholm.

  Agnetha dhe Bjorn

  Mė 6 korrik 1971 Bjorn dhe Agnetha u martuan mes qindra miqve dhe fansave tė tyre. Ata patėn dy fėmijė, Linda Elin Ulvaues, 1973 dhe Peter Christian Ulvaues, 1977. Ēifti vendosi tė ndahej nė fundtė vitit 1978 dhe Agnetha iku nga shtėpia e tyre e pėrbashkėt natėn e Krishtlindjeve tė atij viti. Nė vitin 1979, ēifti bėri kėrkesė pėr divorc, i cili i finalizua nė qershor tė vitit tjetėr. Ata ranė dakord qė divorci i tyre tė mos ndėrhynte nė pėrgjegjėsitė qė ato kishin nė grupin ABBA. Faltskog u martua pėr herė tė dytė nė dhjetor 1990, me njė kirurg tė quajtur Tomas Sonnenfeld

   Ora ėshtė Sun 18 Nov 2018 - 16:15